Tag: ‘ogród’

Ogród japoński we Wrocławiu Wrocław jest bardzo ciekawym i zaskakującym miastem, na pewno każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Oprócz licznych atrakcji i rozrywek miasto gwarantuje nam wspaniałe i niezapomniane widoki, wystarczy tylko udać się do ogrodu japońskiego. Zastanówmy się na początku, jakie założenia są takiego stylu w ogrodnictwie. Według teoretyków ogród ma stanowić jedność z człowiekiem, założenia te głosili głównie buddyści. Na początku sztuka ta była widoczna na przykładzie ogromnych ogrodów kamiennych, z czasem jednak bardzo ewoluowała. Ogrody japońskie były bardzo niezwykłe, zawdzięczają to przede wszystkim ciekawym roślinom z Japonii, wizytówką roślin z tego regionu jest bonsai są to krzewy, drzewa hodowane w specjalnych pojemnikach ograniczających ich wzrost. Drzewa tworzą piękne miniaturki, które cieszą każde oko. Jeśli chodzi o miasto Wrocław, jego historia z ogrodem japońskim rozpoczęła się w latach 1910-1912. Na początku ogród był ciekawostką na wystawie światowej, ale nawet po jej zakończeniu cieszył się dużym zainteresowaniem. Z czasem ogród postanowiono odbudować, pomysłodawcami tego planu był pewien hrabia, który to okazał się gorącym entuzjastom japońskich ogrodów, oraz ogrodnik japoński mistrz tej trudnej sztuki. Dziś ogród jest wspaniałymi miejscem do wypoczynku na łonie natury. Okazało się nawet, że istniej tutaj ponad dwadzieścia gatunków roślin spotykanych tylko w Japonii, oraz 28 które pochodzą z terenów Azji. Właściwa uprawa oraz warunki sprawiły, że w miejscu tym panuje ogromna różnorodność flory.

Ogród botaniczny we Wrocławiu Kolejnym ciekawym miejscem na trasie zwiedzania Wrocławia jest na pewno ogród botaniczny. Jest on usytuowany w najstarszej części miasta, dokładniej w Ostrowie tumskim. Ogród jest bardzo malowniczym punktem, ponieważ bez względu na porę roku jest tutaj bardzo kolorowo. Znajduje się tutaj wspaniała roślinność pochodząca z różnych szerokości geograficznych. Sam ogród mieści się na miejscu bardzo historycznym, ponieważ znaczna jego cześć znajduje się w miejscu dawnych fortyfikacji miasta, które pochodzą za czasów Napoleona. Miejsce, w jakim znajduje się ogród pozwala na w pełni wyeksponowanie ciekawych roślin. W ogrodzie spotkamy też nie wielki staw, mieści się na terenie dawnego koryta rzecznego rzeki Odry, dziś porastają go rośliny błotno wodne. Ogród zachwycać nie tylko wyjątkowością gatunków roślin, ale i powierzchnią liczy sobie ponad siedem ha powierzchni. Możemy tutaj spotkać wiele niezwykłych gatunków roślin, z czego duża cześć uznawana jest za pomniki przyrody, możemy wymienić tutaj przede wszystkim buki, dęby czy cisy. Ogród botaniczny dzieli się na kilka kategorii miejsc uprawy w zależności od tego, jakie gatunki występują na danym terenie, i tak możemy tutaj obejrzeć dział roślin górskich, szklarniowych, ozdobnych czy wodnych. Ogród poza tym, że jest żywym pomnikiem przyrody jest też miejscem gdzie odbywają się liczne imprezy okolicznościowe, ich zadaniem jest promowanie rzadkich okazów roślin i krzewów.

Zoo we Wrocławiu

Sie 12

Zoo we Wrocławiu Przed nami okres wakacyjny dobrze jest zaplanować urlop, aby był wykorzystany w stu procentach. Zamiast skupiać się na wyjazdach zagranicznych watro czasami przyjrzeć się temu, co ma do zaoferowania nasz kraj a konkretnie Wrocław. Jest tutaj bardzo wiele atrakcji turystycznych, nie ma miejsca, które by na nas nie oddziaływało. Poza zabytkami możemy skorzystać jeszcze z innych opcji spędzania czasu wolnego, jedną z nich jest na pewno wizyta we wrocławskim zoo. Początki zoo sięgają roku 1865 z czasem zoo modernizowano i rozbudowywano na potrzeby zwiedzających. Dziś jest to jedno z najstarszych i największych placówek w całej Polsce, liczy sobie aż 4000 zwierząt. Cały obiekt jest ogromny, posiada kilka hektarów na nim znajdziemy specjalne trasy, które doprowadza nas do poszczególnych zwierząt. Oprócz standardowych lwów czy małp spotkamy tutaj ciekawe gatunki jaszczurek, węży i naturalnie rybek. Na terenie zoo jest nie wielki staw, to miejsce życia i lęgu wielu gatunków ptaków. Zoo to wspaniały pomysł na spędzenie czasu wolnego szczególnie, kiedy podróżujemy z dziećmi. Tutaj możemy nie tylko odpocząć na łonie natury, ale przede wszystkim nauczyć się wielu zagadnień z zakresu edukacji przyrodniczej. Nic nie oddziałuje na człowieka tak bardzo jak bodźce pochodzące z przebywania w pobliżu zwietrzą, obserwacja ich zachowania. Zoo jest ważnym miejscem na trasie zwiedzania Wrocławia, watro tutaj zajrzeć, aby zakochać się w ty pięknym miejscu.