Kategoria: ‘Zabytki’

Ossolineum we Wrocławiu

Wrz 26

Ossolineum we Wrocławiu Bardzo ważnym punktem, jaki nie można przegapić będąc we Wrocławiu jest Zakład Narodowy im Ossolińskiego. Zakład ma bardzo bogatą historie, wybuch wojny spowodował, że wiele dzieł oraz literatury polskiej uległo zniszczeniu, aby więc dobudować wiarę we własne korzenie Polaków powstał Zakład Narodowy. Jego założycielem był Józef Ossoliński stąd też na jego cześć taka a nie inna nazwa obiektu. Budynek powstał w 1817 dziś mogą z niej korzystać wszyscy. Właśnie w tym miejscu znajdują się najwybitniejsze pozycje literackie. Znajdziemy tutaj wiele dawnych dzieł, w tym Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Jest to na pewno ważny punkt ze względu na dzieła, jakie możemy zobaczyć na własne oczy. Poza ciekawą lekturą można w tym kompleksie również wypocząć. Zakład narodowy otoczony jest pięknym ogrodem w stylu barokowym. Dominują w nim piękne trawniki fontanny oraz duża przestrzeń. Na każdym kroku widzimy fragmenty przeszłości w postaci licznych figurek oraz dekorów. Ogród powstał 2007 roku i cieszy się ogromnym powodzeniem wśród zwiedzających oraz młodych ludzi, ci mogą wypoczywać tutaj na łonie natury. Ogród jest tak piękny, że stanowi także atrakcje turystyczną i miejsce plenerowe dla wielu młodych par. Dodatkowym jego atutem jest bliskość z rzeką Odrą, dzięki czemu widoki są niezapomniane. Watro zobaczyć to piękne miejsce, w jednej chwili możemy przenieść się do całkiem innej epoki z pięknymi budowlami, idealnie wykonanymi ogrodami, w których można znakomicie wypocząć i się zrelaksować.

Stary ratusz

Wrz 12

Stary ratusz Stary ratusz usytuowany jest w rynku głównym. Chcąc dowiedzieć się o Wrocławiu jak najwięcej własnej w tym punkcie powinniśmy rozpocząć nasze zwiedzanie miasta. Na rynku znajduje się najwięcej pozostałości po dawnych czasach, epokach. Ciekawym punktem dla wielu ludzi jest właśnie stary ratusz. Jego budowa rozpoczęła się 1299 roku, ale trwała na przełomie epok, stąd na budynku widać mieszaninę styli. Najwięcej jednak, jeśli chodzi o architekturę budynku widać tutaj wpływu gotyku, czyli bogatych zdobień, które zachwycają po dziś dzień. Oprócz przepychu na pewno zaskoczą nas piękne strzeliste otwory okienne i masywne drzwi. Przepych widać tutaj w każdym fragmencie budynku. Ozdobą budowli jest nie wątpliwie ogromny zegar astronomiczny. Jest on bardzo ciekawy, posiada jedną wskazówkę i słonce umieszczone w samym centrum tarczy. Dawniej zegary służyły do pomiaru jednostki czasu, ale i wyznaczania czasu na modlitwę, dlatego też umieszczano je na wieżach kościołach i najwyższych budowlach miast skąd były najbardziej widocznymi. Zegar najprawdopodobniej został umieszczony na ratuszu w 1580 roku. Co ciekawe nie tylko wygląd budowli jest zaskakujący, ale i jej podziemia. W podziemiach mieści się piwnica świdnicka, która od niepamiętnych czasów służyła, jako piwiarnia. Ratusz wzniesiony był wiele lat temu, mimo to znajduje się w świetnej kondycji, wszystko za sprawą licznych prac konserwacyjnych i restaurowaniu obiektu.

Sukiennice we Wrocławiu

Wrz 08

Sukiennice we Wrocławiu Wrocław posiada bardzo wiele zabytków architektonicznych, największa ich ilość znajduje się na rynku głównym. Dawniej to tutaj toczyło się całe życie mieszkańców miasta, handlowano, wymieniano towary. Dziś jest podobnie najwięcej zwiedzających skupia się właśnie na rynku, ponieważ tutaj po dawnych czasach pozostało najwięcej śladów. Jednym z elementów architektury tego wspaniałego miejsca są nie wątpliwe sukiennice. Mianem tym określano dawniej miejsca targowe, z czasem stały się one murowanymi kamienicami. Dziś kwitnie w nich życie towarzyskie, mieszczą się tutaj liczne sklepiki oraz puby. Sukiennice wyglądają bardzo okazale, ponieważ miasto dba o to, aby zabytki wyglądały jak najlepiej. Sukiennice na rynku tworzą bardzo długi ciąg przejść oraz uliczek. Na samym początku trudno się w nich odnaleźć, ponieważ przejść między nimi jest tak wiele. Każdy, kto przybywa do Wrocławia swoja wędrówkę po mieście powinien rozpocząć od wizyty na rynku głównym. Miejsce to jest oddzielone od ruchu, dzięki czemu turyści mogą śmiało je zwiedzać. Rynek jest centrum życia miasta. Dziś to właśnie w tym miejscu mieści się najwięcej zabytków, a w tym sukiennice. Dawniej miejsce to było bardzo strategicznym punktem, to tutaj przybywali ludzie z różnych miast, aby handlować swoimi wyrobami. Dziś role tą przejęli restauratorzy oraz sklepikarze miejscowi, dzięki nim miejsce stało się jeszcze bardziej atrakcyjnym i ciekawym.

Wakacje w mieście

Wrz 05

Wakacje w mieście Wielu z nas sprzeciwia się pomysłowi spędzania wakacji w mieście. W tym artykule postaramy się przekonać was drodzy czytelnicy, że opinia ta jest bardzo mylna. Obecnie miasta mają bardzo wiele do zaoferowania nawet najbardziej wybrednemu turyście. Czasy nudnych, szarych i starych miast dawno odeszły. Dzisiaj miasta prześcigają się w pomysłach na to jak przyciągnąć potencjalnego turystę. W sposób bezpośredni oznacza to rozwój budżetu, ponieważ wpływy z turystyki są bardzo pomocne i zajmują wysokie stanowisko wśród składowych wpływów każdego miasta. Zalet płynących z wyboru miasta na miejsce urlopu jest ogromna ilość, ale zaczniemy od tej najbardziej oczywistej. Do każdego miejsca mamy bardzo blisko. Każdy ważny punkt znajduje się maksymalnie kilka kilometrów od naszego lokum. Do miejsc takich z pewnością możemy zaliczyć szpital, kościół, miejsca rozrywki jak teatr, opera, kino. Na każdym kroku mamy również restauracje, bary, sklepy. Liczne markety pomogą nam w codziennych zakupach, dla bardziej wybrednych zajdą się sklepy z żywnością ekologiczną, które w ostatnich czasach rozwijają się bardzo prężnie. Poruszanie się po mieście to również bardzo łatwa sprawa, ponieważ komunikacja miejska jest wysoce rozwinięta, dzięki tramwajom, metru czy autobusom, dostanie się w miejsce docelowe jest niezwykle łatwe, a co najważniejsze bardzo tanie. W przypadku nagłej potrzeby możemy skorzystać z pomocy taksówki, które czekają na klientów na każdym skrzyżowaniu.